Prowadzimy firmę

Blog z poradami z zakresu księgowości dla firm

Księgowość w firmie czy profesjonalne biuro rachunkowe – co wybrać?

Księgowość w firmie czy profesjonalne biuro rachunkowe – co wybrać?

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą musimy podjąć szereg działań i decyzji formalnych, w tym tych dotyczących prowadzenia księgowości. Obecnie mamy do wyboru dwie opcje: posiadanie księgowej na etacie oraz skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Która z nich jest korzystniejsza z punktu widzenia przedsiębiorcy? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie dokonywania wyboru prowadzenia ksiąg rachunkowych?

 

Praktyczne i tanie biuro rachunkowe

Profesjonalne biuro rachunkowe sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych, dopiero rozpoczynających działalność firm. Koszty takich usług są relatywnie niskie i zależą od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej (są wyższe w przypadku spółek), a także od ilości księgowanych dokumentów czy zatrudnianych pracowników. Ostatecznie jednak cena działalności firmy zewnętrznej jest znacznie niższa niż w przypadku posiadania własnej księgowej. Warto wziąć pod uwagę fakt, że prowadząc księgi rachunkowe w firmie powinniśmy poszukać osobnego pracownika do księgowości i osobnego do obsługi kadrowej. Dodatkowo korzystając z biura rachunkowego mamy pewność, że usługi świadczone będą na najwyższym poziomie. Firmy korzystają z pomocy doradców finansowych, podatkowych czy prawników, dzięki czemu są w stanie sprostać nietypowym problemom i znaleźć ich rozwiązanie w prosty i szybki sposób. Ważne jest także ubezpieczenie posiadane przez biuro. W momencie popełnienia błędu księgowego przez firmę mamy pewność otrzymania odszkodowania, które pokryje ewentualnie poniesione straty.

 

Pełna kontrola finansów, czyli księgowa na etacie

Własna księgowa to rozwiązanie idealne dla średnich i dużych przedsiębiorców. Pozwala na pełne, codzienne kontrolowanie kwestii finansowych w firmie i błyskawiczne podejmowanie działań w zakresie prowadzenia polityki podatkowej. Obowiązki wykonywane są efektywniej, minimalizuje się także ryzyko wystąpienia błędów.

Należy jednak liczyć się z dużymi kosztami zatrudnienia takiego pracownika. Koszty posiadania księgowej na etacie różnią się od wielkości zakładu, miejscowości, w której znajduje się firma oraz od poziomu doświadczenia samej księgowej. Do podstawowej pensji musimy jeszcze doliczyć koszty badań lekarskich oraz szkolenia BHP. Zapłacimy także za urlop, na którym będzie przebywał pracownik, będziemy musieli również wygospodarować miejsce do przechowywania całej finansowo-księgowej dokumentacji. Pamiętajmy, że jeśli księgowa będzie przebywać na wakacjach, prowadzenie księgowości firmy stanie się utrudnione. Może ona także przebywać na chorobowym. Takie sytuacje nie zdarzą się w przypadku biura, gdzie zawsze zostaniemy wysłuchani z naszymi biznesowymi i podatkowymi problemami.

 

Biuro czy własna księgowa?

Dysponując dużymi środkami możesz pokusić się o zatrudnienie własnej księgowej. Pozwoli Ci to na pełną kontrolę nad podatkami i wydatkami przedsiębiorstwa. Jeśli jednak nie stać Cię na tak duży wydatek, biuro rachunkowe stanie się odpowiednie. Będziesz mógł liczyć na profesjonalną obsługę, reprezentację przed Urzędami i w ZUS-ie oraz pomoc w nietypowych, finansowych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.